Czym jest dieta BARF? Jakie suplementy diety stosować u zwierząt na tej diecie? | PET LOVER

Czym jest dieta BARF? Jakie suplementy diety stosować u zwierząt na tej diecie?

pies z językiem na wierzchu

W ostatnich latach coraz więcej właścicieli zwierząt domowych poszukuje alternatyw dla komercyjnej karmy, zwracając uwagę na bardziej naturalne i zdrowe sposoby żywienia swoich pupili. Jedną z takich metod jest dieta BARF. O tym, czym dokładnie jest i jakie suplementy warto wprowadzać do zwierzęcego menu, przeczytacie poniżej!

Jakie są zasady diety BARF?

Podstawą diety BARF jest podawanie surowych, nieprzetworzonych produktów, które są bogate w naturalne składniki odżywcze. Obejmuje to:

  • surowe mięso z mięśni – źródło białka i energii,
  • surowe kości – dostarczające wapń, fosfor oraz wspomagające higienę jamy ustnej,
  • organy (takie jak wątroba, nerki) – bogate w witaminy i minerały,
  • świeże owoce i warzywa – źródło błonnika, witamin i enzymów.

Podczas komponowania diety BARF, tj. Biologically Appropriate Raw Food lub Bones and Raw Food, ważne jest, aby zachować odpowiednie proporcje tych składników, zazwyczaj zaleca się, aby około 70% diety stanowiły surowe mięso i kości, a pozostałe 30% to warzywa, owoce i suplementy.

Suplementy w diecie BARF

Mimo że dieta BARF ma na celu zapewnienie kompleksowego odżywiania, niektóre zwierzęta mogą wymagać dodatkowych suplementów, które mają na celu wsparcie ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia zwierząt. Wśród nich, suplementacja witaminą D3 w połączeniu z witaminą K2 i wapniem jest szczególnie korzystna, ponieważ wspiera zdrowie kości i zębów, pomagając w prawidłowej absorpcji i metabolizmie wapnia oraz fosforu. Witamina C, jako potężny antyoksydant, odgrywa istotną rolę we wspieraniu systemu immunologicznego, a także może przyczynić się do lepszej regeneracji tkanek i zdrowia dziąseł. Olej Omega 3-6-9, zawierający połączenie kwasów tłuszczowych, jest nieoceniony dla utrzymania zdrowia skóry i sierści, wsparcia funkcji poznawczych oraz zdrowia serca. Dostarczanie tych suplementów jako części diety BARF może znacząco przyczynić się do zbilansowanego odżywiania zwierząt, zapewniając im wszystkie niezbędne składniki dla ich prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia.

Przykłady posiłków diety BARF

Przejście na dietę BARF wymaga od właścicieli zwierząt domowych zrozumienia podstawowych zasad żywienia i umiejętności przygotowania zbilansowanych posiłków. Oto przykład dnia żywieniowego dla psa średniej wielkości:

  • Śniadanie: 200g surowego mięsa z indyka z 30g surowych drobno posiekanych warzyw (np. marchew, brokuły).
  • Obiad: 150g surowej wołowiny z 50g surowych kości kurczaka.
  • Kolacja: 100g surowej wątroby wołowej z 30g świeżych owoców (np. jabłka bez nasion) i łyżką oleju rybnego.

Jak widać, dieta BARF oferuje zwierzętom domowym naturalne źródło odżywiania. Warto jednak wprowadzić suplementy takie jak witaminy D3 i K2, witaminę C oraz oleje Omega, dzięki którym można przyczynić się do utrzymania zwierzęcia w dobrej kondycji.

Shopping Cart
Scroll to Top