Dlaczego pies liże łapy? Czy może to być objaw choroby? | PET LOVER

Dlaczego pies liże łapy? Czy może to być objaw choroby?

pies leżący na podłodze

Chyba każdy z posiadaczy psa widział, jak wylizuje on swoje łapki. Warto jednak wiedzieć skąd takie zachowanie wzięło się u pupila i czy aby nie jest ono przejawem choroby. Zapraszamy do artykułu, w którym szczegółowo to opisujemy. 

Dlaczego pies liże łapy?

Pies liżący swoje łapy może to robić z wielu powodów, a niektóre z nich mogą być związane z problemami zdrowotnymi. O najczęstszych powodach takiego zachowania piszemy poniżej. 

Psie alergie

Lizanie łap przez psa może być reakcją na różne typy alergii, w tym środowiskowe (jak pyłki, pleśń, roztocza kurzu domowego), pokarmowe (reakcje na konkretne składniki w diecie), oraz na pchły. Swędzenie spowodowane przez te alergeny może skłonić psa do lizania łap w celu złagodzenia dyskomfortu. Ważne jest, aby zidentyfikować źródło alergii, ponieważ leczenie może obejmować zmianę diety, unikanie alergenów środowiskowych, lub stosowanie leków przeciwalergicznych. Regularne wizyty u weterynarza i odpowiednie badania mogą pomóc w ustaleniu przyczyny i zaplanowaniu efektywnego planu leczenia, który zmniejszy lub wyeliminuje potrzebę lizania łap przez psa.

Zakażenia

Kolejną przyczyną lizania łap przez psa mogą być zakażenia. Infekcje bakteryjne, grzybicze, takie jak ringworm lub drożdżakowe mogą skutkować nadmiernym lizaniem. Te infekcje często powodują swędzenie, zaczerwienienie i dyskomfort, co skłania zwierzęta do próby złagodzenia tych objawów. W niektórych przypadkach infekcje mogą prowadzić do powstawania strupów lub zmian skórnych, co jeszcze bardziej nasila lizanie. Warto pamiętać, że wczesna interwencja jest bardzo ważna w zapobieganiu dalszym komplikacjom i przyspieszeniu procesu gojenia​

Pododermatitis – stany zapalne łap psa

Pododermatitis to zapalny stan skóry łap psa, który może być wywołany przez szereg czynników, w tym alergie, infekcje, urazy, a także zaburzenia hormonalne, takie jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Stan ten charakteryzuje się zaczerwienieniem, obrzękiem, swędzeniem, a czasem i bolesnością łap, co może prowadzić do nadmiernego lizania i pogorszenia objawów. Leczenie pododermatitis zależy od jego przyczyny i może obejmować antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, sterydy lub zmiany w diecie. 

Jak walczyć z lizaniem łap przez psa?

Skoro wiemy już, jakie mogą być przyczyny lizania psich łap, dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób sobie z tym radzić. Aby zmniejszyć problem nadmiernego lizania łap przez psa, ważne jest stosowanie kilku strategii zarówno behawioralnych, jak i pielęgnacyjnych. Jednym ze sposobów jest użycie specjalnego masełka na łapki, które może pomóc w nawilżeniu suchych, popękanych poduszek łap i złagodzić dyskomfort, co z kolei może zmniejszyć potrzebę lizania. Masełka te często zawierają składniki kojące i lecznicze, takie jak aloes czy masło shea.

Dodatkowo regularne przycinanie włosów między poduszkami łap i utrzymanie pazurów w dobrej kondycji może zapobiec podrażnieniom i zranieniom, które mogą prowadzić do lizania. Warto również zwrócić uwagę na to, czy nie ma obcych ciał, takich jak drzazgi czy kawałki szkła, które mogą być przyczyną dyskomfortu.

Każdy właściciel psa wie, że lizanie łap przez ich czworonożnego przyjaciela może być zarówno normalnym zachowaniem, jak i sygnałem problemu. Czekamy na Wasze komentarza, jak Wy radzicie sobie z takim zachowaniem u swoich czworonożnych przyjaciół.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top